Nettbank på mobil burde ha et svært stort potensiale da alle har en mobil i lomma og det å betale regninger er jo noe vi dessverre gjør alt for ofte. Noen banker har allerede laget iPhone-tilpassede nettbanker, men allikevel har ikke «mobilbanken» vært noen stor suksess.
Et av de store problemene er innlogging, men i dag ble BankID for mobiltelefoner endelig lansert og en felles innlogging på mobil uten behov for kodekort ser ut til å bli en realitet.
Det er klart for BankID på mobil, en elektronisk identifikasjons- og signeringsløsning hvor sikkerhetselementene lagres i mobiltelefonens SIM-kort. Dette vil gjøre bank- og betalingstjenester tilgjengelig for nordmenn uavhengig av hvor de måtte befinne seg.
I første omgang vil BankID på mobil gi nettbankbrukere mulighet til å kunne logge seg på i nettbanken uten kodeenheten, så lenge de har mobiltelefonen tilgjengelig. Dette vil mange oppleve som en stor fordel siden de stort sett alltid har med seg mobiltelefonen, men ikke kodeenheten som trengs i dag.
Kun hos Telenor-kunder
Så langt er det DnB NORs og Skandiabankens nettbankkunder, med mobilabonnement fra Telenor, som kan få tilbud om BankID på mobil, men vi regner med at også andre banker og mobiloperatører snart vil tilby løsningen
sier adm. direktør Arne Hyttnes i Sparebankforeningen.
BankID på mobil er utviklet av bankene i samarbeid med Telenor. DnB NOR har vært sentral i utviklingsprosessen fra banksiden og Skandiabanken har vært involvert i test og implementering av løsningen. Øvrige banker i BankID Samarbeidet både slutter opp om og har bidratt underveis.
Samarbeidet mellom banknæringen og Telenor har vært banebrytende og er blitt lagt merke til også utenfor landets grenser, fordi samarbeid mellom bank- og telekombransjene har vist seg krevende å få til i praksis. Med BankID på mobil tar vi utviklingen av mobiltelefonen som distribusjonskanal og betalingsverktøy et langt steg videre. Dette bidrar til at den norske banknæringen beholder posisjonen som ledende i verden når det gjelder å ta i bruk moderne og kostnadseffektive løsninger
fastslår adm. direktør Arne Skauge i FNH.
BankID Samarbeidet tar sikte på at BankID på mobil snart skal kunne brukes på flere ulike nettsteder/brukersteder utenfor bankverdenen, og i flere situasjoner hvor det er behov for sikker identifisering og signering. For eksempel skal kundene etter hvert kunne bruke BankID på mobil når de handler på Internett. De vil også kunne høyne bud på bolig via mobiltelefonen fordi de vil kunne identifisere seg og signere elektronisk ved hjelp av BankID på mobil.
BankID også på iPhone
BankID fungerer også fint på Apples iPhone ettersom sikkerhetselementene lagres i mobiltelefonens SIM-kort og disse kan hentes fram av iPhone. Du må allikevel være en Telenor-kunde for å kunne nyte godt av dette tilbudet ettersom BankID for mobil kun er tilgjengelig for Telenor-kunder. Telenor begynte nylig å selge Apples iPhone. Ragnar Kårhus, leder av Telenor i Norge, mener at BankID på mobil vil gjøre mobiltelefonen til et enda viktigere verktøy for folk flest.
BankID på mobil vil bidra til at norske mobilabonnenter får en enklere hverdag. Samtidig er Telenor svært opptatt av sikkerhet for våre kunder, og det er med stolthet vi nå presenterer en ikke bare enkel, men også sikker tjeneste
sier Kårhus.
Telenor oppfordrer andre mobiloperatører til å tilrettelegge for BankID på mobil slik at tjenesten etter hvert blir tilgjengelig for alle mobilbrukere i Norge.
BankID hos Skandiabanken
Skandiabanken er en av bankene som har vært med å utvikle BankID på mobil og den populære nettbanken har gjort løsningen tilgjengelig fra og med i dag. Skandiabanken har testet dette på Apples iPhone og har publisert en gjennomgang på hvordan dette fungerer.
- Påloggingsside i nettbanken for BankID på mobil (Merk at du må bestille tjenesten i nettbanken først)
- Tast inn ditt mobilnummer og fødselsdato
- En melding om å bekrefte pålogging dukker automatisk opp på iPhone
- Tast inn din PIN-kode for identifisering (Denne PIN-koden velger du selv når du aktiverer BankID)
- Innloggingsstatus vises på nettsidene under pålogging
- Pålogging med BankID på mobil er fullført
- Pålogging vellykket. Melding på nettside før du automatisk blir innlogget i nettbank
- Startsiden i nettbanken etter vellykket pålogging
Skandiabanken har også opprettet en egen nettside for gjennomgang og hjelp til oppsett av BankID på din mobiltelefon.
Digi.no skriver også om BankID på mobiltelefon i dag.



dng man, 23/03/2009 - 16:29
MÅ få til Netcom da! Hallo, jeg er så lei av å drasse rundt på kodebrikken hele tida. Er jeg på byen og får avvist i kassa, så tar det 2 sec å overflytte penger fra andre kontoer!
thomasbrucedyrud man, 23/03/2009 - 19:10
talkmore hadde vært smooth, rart de ikke har fikset det, mener de er eid av telenor
proximity man, 23/03/2009 - 19:47
This is AWESOME! :)
Skikkelig fint å få 100% tilgang fra hvor som helst. Nesten enklere å logge inn på telefon enn på Mac'en.
Flaks for meg at jeg er Telenorkunde, synd for alle andre.
sparchy man, 23/03/2009 - 20:07
Som DNBNOR kunde er det veldig enkelt å overføre penger. Med koden "overføre" som sendes til 04800 føres det over en avtalt sum fra en konto til en annen. Trenger ikke bank id for det:-)
Adfecto man, 23/03/2009 - 21:16
Og dette er sikrere enn å bare skrive inn PIN-koden på nettsiden fordi...?
kivestre man, 23/03/2009 - 21:37
Spørs vel om jeg kan bruke dette, men får teste det ut en dag. Har OneCall abonnement, men når det ikke er dekning via NettworkNorway, bruker de Telenor sitt nett. Kan det ha noe å si?
Oddgeirf man, 23/03/2009 - 22:56
Det står jo at sikkerhetselementene blir lagret i sim-kortet. OneCall leier jo bare nett hos telenor. De har ikke noe annet med telenor å gjøre enn det. Derfor har ikke OneCall tjenesten enda. Når de får det er det Onecall selv som ordner med å legge tjenesten inn på sim-kortene. Har Onecall selv og håper det kommer snart hos de også :D
Berg tir, 24/03/2009 - 00:12
Knall, synd at ikke netcom har denne muligheten, en "app" jeg ville brukt mye.
nitron tir, 24/03/2009 - 02:55
Skandiabanken har pr i dag en fullt funksjonabel nettbank som jeg bruker omtrent daglig fra min iPhone, i Safari. taster inn fødsels- og personnummer samt pinkode, får tilsendt en sms med engangskode som jeg taster inn, og vips, så kan jeg gjøre alt jeg kan i den ordinære nettbanken, og det uten BankID. Layouten er ikke like fin som vist på disse bildene, den er derimot ganske grell og minner mest om en internettside fra 1993 da men, det funker. Med NetCom også, så lenge du har Edge, 3G eller Wi-FI dekning :)
Den som ikke har tatt seg vann over hodet, har bare sett toppen av isfjellet
Calvin75 tir, 24/03/2009 - 10:59
Nordea har ikke kommet slik på nett med Bankid for mobil som jeg vet, men noen som vet hvordan man aktiverer cookies på iPhonen?
Får: Vennligst aktiver Cookies for at tjenesten skal virke
bzzlink fre, 07/08/2009 - 13:05
fungerer dette når man er i utlandet dvs ved roaming ?, hvis ikke så holder jeg meg til gode gamle
http://pda.skandiabanken.no
iTormod man, 14/12/2009 - 20:20
Jeg har Netcom, iPhone og Nordea. Funker helt fint med mobilbank, må bare gå til riktig adresse:
Bruk adressen www.nordea.no/mobilbank
Først prøvde jeg å logge inn på vanlig adresse via Safari, da stoppet det opp pga Java-problematikken. Men adressen over funker. (PS: Nordeas kodebrikke er på str med et bankkort, så det ligger alltid i lommeboka)
iTormod man, 14/12/2009 - 20:34
Jeg har Netcom, iPhone og Nordea. Funker helt fint med mobilbank, må bare gå til riktig adresse:
Bruk adressen www.nordea.no/mobilbank
Først prøvde jeg å logge inn på vanlig adresse via Safari, da stoppet det opp pga Java-problematikken. Men adressen over funker. (PS: Nordeas kodebrikke er på str med et bankkort, så det ligger alltid i lommeboka)
Johnohol tor, 24/06/2010 - 17:43
For å aktivere BankID hos skandiabanken må en ha pass (identifikasjon for utenlandsreise o.l)
Et pass koster idag rundt 750 kr og da eg ikke reiser stort mye... foruten en tur til Danmark i året :-) blir dette uaktuelt.